Menstruační cyklus

Menstruačními cykly vaše tělo prochází od první menstruace až po začátek menopauzy. Jeden cyklus trvá průměrně 28 dní. U všech žen však nemusí být vždy takto pravidelný a stává se, že trvá déle než 35 dní nebo naopak méně než 22 dní.

Co se odehrává ve vašem těle?

Během menstruačního cyklu se zvyšuje hladina pohlavního hormonu estrogenu a vaše vaječníky začnou pracovat na uvolnění vajíčka.

V rámci jednoho menstruačního cyklu se vytvoří až 20 folikulů. Jen jeden, zřídkakdy dva se však vyvinou v plně zformované vajíčko připravené k oplodnění. Jakmile je vajíčko vypuštěno (tomu se říká ovulace), cestuje vejcovody z vaječníků do dělohy.

Neoplodněná vajíčka přežívají jen zhruba 24 hodin po ovulaci. Zároveň, pokud nedojde k oplodnění, se sliznice dělohy oddělí a smíchá s krví, což vytváří menstruační krvácení.

Jak dlouho menstruace trvá?

Menstruace obvykle trvá jeden až osm dní. Průměrná délka je čtyři až pět dní. Během menstruace obvykle ztratíte okolo 80 ml krve.

Užíváte-li antikoncepční pilulky, možná jste zjistila, že je vaše menstruace kratší a lehčí. Není to náhoda – pilulky brání vaječníkům ve vypuštění vajíčka a zeslabují vnitřní výstelku dělohy.

Co dělat, cítíte-li při menstruaci bolest?

Křeče v břiše, tupá bolest v oblasti zad a například také stehen. Ani jedno z toho není neobvyklé. Bolest pocitujete především ve chvílích, kdy se vaše děloha stahuje, aby se zbavila odlučující se sliznice.

Jak bolest zmírnit?

Pomohou i drobné změny životního stylu (alespoň během menstruace) – přestat kouřit, lehce cvičit, zkusit některou z relaxačních technik, např. aromaterapii, masáže, akupunkturu, meditaci nebo jógu.

K lékaři se určitě objednejte ve chvíli, kdy se začne dít něco neobvyklého – např. začnete krvácet mezi cykly nebo máte neobvykle silnou a bolestivou menstruaci. Buď vás ujistí, že je vše v pořádku, nebo vám doporučí vhodnou léčbu.

Nahoru

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI.

Přípravky Canesten GYN 1 den, Canesten GYN 6 dní a vaginální tableta přípravku Canesten GYN Combi Pack jsou léčivé přípravky k vaginálnímu použití. Krém přípravku Canesten GYN Combi Pack je léčivý přípravek k vnějšímu použití. Obsahují léčivou látku clotrimazolum. Canesten Intim Gel je kosmetický přípravek a nenahrazuje léčbu. Canestest a Canesbalance jsou zdravotnické prostředky.

Užitečné odkazy

L.CZ.MKT.CC.03.2018.1372