Většinou slýcháme, že se vaginální infekce objevuje především v létě, kdy se koupeme na koupalištích a v rybnících, nosíme vlhké plavky a podobně. Jedním z faktorů může být i nadměrná konzumace cukru, nevhodná strava obecně a také stres. Může se tedy stát, že nás kvasinková infekce potká kdykoliv během roku, možná i právě v období Vánoc, které mohou být také poměrně stresujícím obdobím. O ujídání vánočního cukroví, vánočky a obložených chlebíčků nemluvě.
Zvýšený příjem cukru vede k přemnožení kvasinek Candida albicans a může mít za následek nepříjemný vaginální problém – kvasinkovou infekci.
Jedná se o intimní potíže v podobě nepříjemného svědění či pálení a hustého až tvarohovitého výtoku. Jak se tedy chovat, abychom pravděpodobnost vaginální kvasinkové infekce co možná nejvíce snížily a mohly si Vánoce užít?
• Zkuste omezit příjem bílého cukru a pšeničné mouky
Určitě to neznamená, že byste se měly vzdát veškerého oblíbeného cukroví. Jen je třeba ho jíst s mírou, případně můžete vedle našich tradičních vanilkových rohlíčků vyzkoušet i nějaký nový recept, např. se sníženým obsahem cukru
• Zkuste omezit příjem surovin jako jsou uzeniny, plísňové sýry a alkohol
• Zařaďte lehkou a zdravou stravu – ryby, bílé maso, jogurty s živými kulturami, zeleninu, fenykl, různé druhy salátů apod.
Těchto dvou bodů se můžete držet i při přípravě obložených chlebíčků, pomazánek a dalšího občerstvení. Připravte např. ovocnou a zeleninovou obloženou mísu a namísto kupovaných pomazánek si můžete připravit svou vlastní například z tvarohu, avokáda nebo cizrny.
• Snažte se se minimalizovat nadměrný stres
Do hektického předvánočního období můžete zařadit příjemné a relaxační aktivity, jako je třeba procházka nebo masáž. Vše potřebné si předem naplánujte i s členy rodiny a o povinnosti, jako je úklid, nákupy nebo pečení a další přípravy, se podělte, abyste si všichni mohli sváteční čas užít v klidu a s vašimi nejbližšími.
Na vzniku kvasinkové infekce se samozřejmě podílí i nevhodná hygiena, nošení syntetického spodního prádla nebo zapaření intimních partií v příliš těsném oblečení. Vliv mají také hormonální změny (např. těhotenství, užívání hormonální antikoncepce) a různá onemocnění (např. cukrovka nebo poruchy imunity). Je tedy třeba mít na paměti i tyto faktory.
I přesto máte podezření, že u vás propukla vaginální kvasinková infekce?
Jsou-li příznaky jasné (nepříjemné svědění či pálení, hustý až tvarohovitý výtok), pomoc je jednoduchá: v lékárně či na e-shopech stačí vyhledat Canesten GYN 1 den nebo Canesten GYN 1 den měkká vaginální tobolka. Jde o komfortní léčbu s 1 aplikací, v rámci které zavedete večer 1 vaginální tabletu nebo 1 měkkou vaginální tobolku do pochvy.
Pokud si vaginální kvasinkovou infekcí nejste jistá, navštivte svého gynekologa, nebo vyzkoušejte Canestest – tyčinku, díky které se otestujete sama v pohodlí domova a která vám pomůže zvolit tak vhodnou léčbu daného problému.
Držte se našimi radami a naplno si užijte vánoční chvíle plné radosti a pohody!